Psycholog

30 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Zachęcam do obejrzenia filmu „Zamiast klapsa”, przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę:


Zachęcam do zapoznania się z materiałami Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”
Ciekawe artykuły dotyczące wspierania dzieci i rodziców znajdą Państwo pod adresem:

Szanowni Rodzice,

Czas zamknięcia przedszkola może być sytuacją trudną dla wielu dzieci. Jak rozmawiać z nimi o koronawirusie, jak odpowiadać na ich pytania? W ramach wsparcia zachęcam do skorzystania z przygotowanych specjalnie bajek, pozwalających dziecku oswoić się z bieżącą sytuacją. Poniżej znajdą Państwo trzy propozycje takich materiałów. Przydatne mogą być również zawarte propozycje ćwiczeń w domu.

Anna Konstańczak

Bajka nr 1: https://dzieciecapsychologia.pl/jezyk-bartek/

Bajka nr 2: http://dorotabrodka.pl/bajka-dla-dzieciakow-na-trudny-czas-kwarantanny/ (do pobrania i wydruku w wersji kolorowej lub czarno-białej)

Bajka nr 3: https://www.mindheart.co/descargables (do pobrania różne wersje językowe, również polska)


Jak wspierać dzieci w trakcie pobytu w domu?

Obecna sytuacja to wyzwanie dla wielu rodzin. Również dla dzieci każdy kolejny dzień przebywania z dala od rówieśników i przedszkolnej codzienności nie jest łatwy. Naturalne wydaje się w tej sytuacji, iż mogą pojawić się różne emocje, napięcie, stres. Poniżej kilka propozycji, które mogą ułatwić ten czas dzieciom oraz rodzicom:

 • stały rozkład dnia

  Warto zaplanować rozkład dnia i wspólnie z dzieckiem o tym porozmawiać – kiedy jest czas na realizowanie zajęć z przedszkola, kiedy na zabawę, a kiedy na inne aktywności. Ramy czasowe i struktura wspomagają poczucie bezpieczeństwa u dzieci i pomagają zorganizować nową rzeczywistość. Być może przydatne będzie spisanie bądź narysowanie ustaleń na kartce, żeby były widoczne dla wszystkich członków rodziny?

 • rozwijajmy samodzielność i zaangażujmy dzieci w czynności domowe

  Obecny czas (także pod kątem zbliżającej się Wielkanocy) można wykorzystać do rozwijania samodzielności dziecka. Zapraszajmy dzieci do udziału w obowiązkach domowych na miarę ich możliwości. Może to być również znakomity czas, kiedy możemy poświęcić dziecku dużo więcej czasu, np. gdy ćwiczy ono samodzielne ubieranie. Warto pamiętać o docenieniu starań dziecka („Udało Ci się założyć skarpetkę”, „Pomogłeś mi w robieniu ciasta”), budując w nim poczucie dumy z własnych działań i poczucie sprawczości.

 • poszukujmy sposobów na relaks

  Takim sposobem może być na przykład słuchanie muzyki relaksacyjnej bądź bajka relaksacyjna (jako relaks również dla rodziców!).

  Muzyka i bajka relaksacyjne mają na celu wyciszenie i obniżenie napięcia, pobudzają również wyobraźnię. Najlepiej sprawdzą się przed snem lub np. podczas odpoczynku po obiedzie. Ważne jest, by bajkę czytać spokojnie i bez pośpiechu.

 • bądźmy obecni i otwarci

  Rozmawiajmy z dzieckiem o jego niepokojach, wysłuchujmy tego, co chce powiedzieć. Nie unikajmy trudnych tematów

 • wspierajmy relacje społeczne naszych dzieci

Rozmowa telefoniczna lub za pomocą internetu – dzięki różnym komunikatorom dzieci mogą nie tylko porozmawiać, ale także zobaczyć się nawzajem. Nawet krótka rozmowa może być cennym kontaktem!– Laurka/obrazek dla kolegi lub koleżanki? Możemy również zachęcić dziecko do wykonania jakiegoś dzieła dla innej osoby, a następnie – jeśli mamy taką możliwość – przesłać zdjęcie lub skan tego dzieła do adresata. Miła niespodzianka może poprawić humor, a także być początkiem rozmowy.


Drodzy Rodzice,
Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 6, mieszczącej się na ul. 28 czerwca 1956r. 296/298 w Poznaniu.
OFERTA– do pobrania.


Drodzy Rodzice Dzieci Nowoprzyjętych!

Już za tydzień rozpoczyna się nowy rok szkolny i tym samym nowy etap dla Waszych Dzieci i dla Was. Nowe etapy często wiążą się z niepokojem czy lękiem i jest to naturalnie. Są jednak sposoby, by ułatwić ten czas.

Jak wspierać adaptację dziecka w przedszkolu?

– uprzedzenie dziecka. Warto opowiadać dziecku o przedszkolu, jak wygląda dzień, co będzie się tam działo, co będzie można robić. Mówmy o czasie – „Już za tydzień…”, „Za dwa dni…”. Opowiadajmy o swoich doświadczeniach z przedszkola. Dobrym pomysłem może też być czytanie opowiadań, w których bohaterowie chodzą do przedszkola i przeżywają w nim ciekawe przygody!

– zapoznanie dziecka z przedszkolem. Poznanie zarówno nauczycieli i dzieci, ale także samego miejsca: sal przedszkolnych, szatni, ogrodu. W znanym otoczeniu dużo łatwiej poczuć się bezpiecznie. Zachęcamy do udziału w dniu adaptacyjnym.

– samodzielny wybór wyprawki. Pozytywnym doświadczeniem może być dla dziecka możliwość samodzielnego wyboru przedmiotów do przedszkola (worek, kapcie, itp. – szczegółowe informacje co do wyprawki będą zamieszczone również na stronie).

– mówienie prawdy. Przedstawiajmy dziecku realistyczną wizję przedszkola.

– pozytywna wizja przedszkola. Opowiadajmy o przedszkolu pozytywnie, bez idealizowania i bez straszenia!

– dotrzymywanie obietnic. Jeśli mówimy dziecku, że odbierzemy je po obiedzie, to tego się trzymajmy. Ustalanie czasu odbioru w odniesieniu do posiłków lub np. leżakowania (przed/po) jest dla dziecka konkretną informacją.

– wspieranie samodzielności. Pozwalajmy i zachęcajmy nasze dziecko do samodzielności – zwłaszcza w zakresie jedzenia, ubierania się i toalety.

– pożegnanie. Warto by odbyło się bez zbędnego pośpiechu, ale też nie przedłużane na siłę.

– stopniowe wydłużanie czasu w przedszkolu. Jeśli to możliwe, warto rozpocząć od krótszych pobytów dziecka w przedszkolu, stopniowo wydłużając ten czas. Oczywiście uprzedzając dziecko, kiedy w danym dniu będzie odebrane.

– bycie w kontakcie z nauczycielami. O swoich wątpliwościach i obawach zawsze można porozmawiać z nauczycielami. Współpraca rodziców i nauczycieli jest ważnym aspektem wspierającym dziecko.

– czas. Pierwsze dni adaptacji mogą być trudne – i dla dziecka i dla rodziców. Pamiętajmy, że mamy prawo do różnych emocji. Warto dać sobie czas.


Drodzy Rodzice,

zapraszam do zapoznania się z propozycjami ćwiczeń relaksacyjnych i odprężających.

Ćwiczenia relaksujące- do pobrania


Drodzy Rodzice,

Czy złość jest zła? Jak reagować na złość naszego dziecka? 

Zapraszam do zapoznania się z dwoma artykułami dotyczącymi dziecięcej złości:

1. https://dzieciecapsychologia.pl/naucz-dziecko-rozpoznawac-zlosc/  

2. https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/20004-zloszczace-sie-dziecko-czy-na-pewno-zle-i-zlosliwe


Drodzy Rodzice,

Dlaczego dzieci potrzebują opowieści? Jak je tworzyć i jak je opowiadać? Zapraszam do zapoznania się z artykułem:

Link: https://dziecisawazne.pl/bajkoterapia-czyli-jak-opowiadac-bajki/


Drodzy Rodzice,

Zachęcam do zapraszania dzieci do zabaw kształtujących rozwój emocjonalny. W załączniku znajdą Państwo kilka propozycji takich zabaw.

zabawy kształtujące rozwój emocjonalny- do pobrania


Szanowni Rodzice,

Informujemy o możliwości kontaktu z psychologiem pod adresem psycholog.przedszkole81@gmail.com