Grupa III- ŻUCZKI


karta planów – czerwiec


Dzień Mamy.

Chłopcy do Dnia Mamy szykowali się już od kilku tygodni! Dla swoich mam przygotowali obrazy na płótnie, które przekażą jak tylko wrócą do przedszkola. Proces twórczy został zarejestrowany i powstał wyjątkowy teledysk 🙂 Zapraszamy do jego obejrzenia, a mamom „Żuczków” życzymy wiele radości w ich wyjątkowym rodzicielstwie!


Majowe świętowanie.

Miesiąc maj jest bogaty w ważne dla grupy „Żuczków” wydarzenia. 01.05 urodził się Filip, jego szóste urodziny uczciliśmy wspólnie 05.05.

Ten dzień jest także europejskim świętem Godności Osób Niepełnosprawnych.

Natomiast 10.05 corocznie od kilkunastu lat obchodzimy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Optymisty. Było wesoło i kolorowo, a więcej o tym wydarzeniu mogą Państwo przeczytać w Aktualnościach.

A już niedługo najważniejsze majowe święto – Dzień Mamy, do którego grupa „Żuczków” już się przygotowuje 🙂


Wspomnienia z kwietnia.

Kwiecień to czas intensywnych działań z kolorami, których coraz więcej w przyrodzie wokół nas. Dominowała barwa żółta, a to za sprawą forsycji pięknie kwitnących w tym czasie – także w naszym ogrodzie. Były więc kwiaty forsycji i żółta farba jadalna (dla Filipa oczywiście bezmleczna!).

 

Foryscje pojawiły się także w towarzystwie ziemi – żywiołu wiosny, kamieni i waty na wiosennej ścieżce sensorycznej „Kwiecień plecień”.

Ziemia z kolei towarzyszyła chłopcom w czasie swobodnych zabaw w sali i na tarasie przedszkola, a także, kiedy wspólnie z p. Adamem – który dba o nasz przedszkolny ogród – sadziliśmy cebule hiacyntów (raz jeszcze dziękujemy za nie mamie Leona), oraz kiedy sialiśmy ziarenka otrzymane od firmy Robyg. Troskliwie też podlały „Żuczki” główki „Pana Trawiastego”, za których podarowanie pięknie dziękujemy mamie Milana 🙂

Jeśli wiosenna pogoda nie sprzyjała spacerom i zabawom w ogrodzie, to chłopcy uczestniczyli w zajęciach na sali – jedną z metod takich cotygodniowych są zajęcia Knillów (po tych zajęciach chłopcy odpoczywają chwilę szczelnie zawinięci w koce).

Żuczki szykują się już także do majowych uroczystości – farbowane płatki kosmetyczne przydadzą się do stworzenia kartki urodzinowej dla Filipa… Ale to póki co nasza tajemnica 🙂


Urodziny Filipa.


Maj – karta planów


Wielkanoc.

Ostatnie dni to czas świątecznych przygotowań. Sala przystrojona, owies i rzeżucha wypuściły pędy, a kwiaty pięknie zakwitły (Mamie Leona serdecznie dziękujemy za ich przyniesienie). Chłopcy tymczasem wysypywali ziarnami pisanki, a odbite przez nich dłonie przemieniły się w zajęcze skoki i uszy 🙂

Na ten świąteczny czas życzymy Państwu

zdrowia i spokoju, serc przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością,

oraz wielu radosnych chwil w gronie najbliższych.


Początek wiosny

W ostatni piątek „Żuczki” witały wiosnę, była zielona galaretka, zielony budyń i jadalne kwiaty – Filipek okazał się być amatorem budyniu na mleku roślinnym, Milan chętniej bawił się i zajadał galaretką 🙂

A w poniedziałek chłopcy siali owies i rzeżuchę: najpierw dotykali watę („gili, gili i po oczku i po szyi”) – a Milanek rozdmuchiwał jej kłębki – i przygotowywali ziemię i ziarna pod zasiew. Teraz „Żuczki„ będą obserwować to, co zasiały i oczekiwać pojawienia się pierwszych zielonych pędów 🙂


Światowy Dzień Zespołu Downa.

21.03 zakładając różnokolorowe skarpetki pamiętaliśmy o osobach z trisomią 21 chromosomu. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy – to co nas różni, nie musi nas dzielić 🙂


Już prawie wiosna.

Dni coraz dłuższe, a słońce coraz częściej towarzyszy nam w ogrodzie i zagląda (nie tylko ono!) do naszej sali.

Na zajęcia Porannego Kręgu wprowadziliśmy więc już wiosenne atrybuty: cytrynową świecę, zieloną chustę, bęben oraz cytrynowy zapach i smak.

A dzisiaj chłopcy doświadczali cytrusów: oglądali je, dotykali, wąchali, smakowali (wcale nie mając przy tym kwaśnych min J), a następnie korzystając z jadalnej farby stawiali połówkami owoców zielone pieczątki – niebawem z tych pąków rozkwitną pierwsze wiosenne kwiaty.


Ziarna – praca z materiałem sypkim.

Zimą nie tylko ptaki lubią ziarna 🙂 My także wykorzystujemy je w naszej grupie do różnych zabaw, starając się aktywizować chłopców, wspierać u nich dotyk i małą motorykę.

Do działań z ziarnami będziemy z pewnością wracać wiosną, której głównym żywiołem jest ziemia 🙂


Walentynki.

Połowa lutego to koniec karnawału, a więc balik, który w tym roku miał w naszej grupie walentynkowy charakter. W wystroju naszej sali, strojach i aktywnościach królowały kolory czerwony i różowy oraz serca w różnych odsłonach. Na baliku bawiliśmy się przy ulubionych przebojach Franka (ależ się ucieszył słysząc piosenki „W układzie słonecznym” i „Lisek łakomczuszek”), a szaleństwa taneczne sprawiły radość obu chłopcom 🙂


Żywioły zimy.

Zimową porą korzystamy z tego, co przynosi nam ta pora roku – na zajęciach pojawiają się woda, śnieg i lód. W czasie zajęć sensorycznych chłopcy bawią się w zimnej i ciepłej wodzie, wyławiają z niej lodowe kostki, obserwują różnobarwne zamrożone kształty, oglądają lodowe witraże, dotykają prawdziwego i sztucznego śniegu i lodu. Więcej zdjęć z zimowych zabaw znajduje się w Galerii.


Styczeń w naszej grupie

Minął pierwszy miesiąc nowego roku. Poza przygotowaniami do Dnia Babci i Dziadka „Żuczki” przede wszystkim cieszyły się śniegiem, którego w tym roku nie brakuje – bawiliśmy się zarówno tym prawdziwym w czasie pobytów w ogrodzie jak i sztucznym podczas zabaw w sali. Zimowa aura sprzyja i w lutym na pewno będziemy kontynuować działania z zimowymi atrybutami (śniegiem i lodem) oraz kolorami przypisanymi zimie (białym i niebieskim).

W czasie zajęć „Wyspa dotykowa” chłopcy doświadczali różnych faktur korzystając ze ścieżki sensorycznej wykonanej przez p. Natalię, a na logopedii z p. Agnieszką uczyli się m.in. prostych strategii komunikacyjnych z pomocą zabawki interaktywnej wypożyczonej nam przez mamę Antosia z grupy „Biedronek”.

Styczeń zakończyliśmy świętowaniem 5 urodzin Leona – były urodzinowe piosenki na zajęciach słowno – ruchowo – muzycznych „Ja i moje otoczenie” i wspólne świętowanie z kolegami z grupy przy owocowym deserze przygotowanym przez panie kucharki specjalnie na tę okoliczność.


Wszystkim Babciom i Dziadkom naszych „Żuczków” składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta i zapraszamy na nasz wspólny koncert.


„To opowieść wyjątkowa co zaczyna się w stajence,
Co zmieniła losy świata, radość dała wszystkim wszędzie.
(…)
To opowieść jest o cieple, które w sercu mimo zimy,
Które czujesz gdzieś tam w środku u swych bliskich i rodziny.”

Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice,

W przededniu tych wyjątkowych świąt pragniemy złożyć Wam serdeczne życzenia zdrowia, miłości i bliskości, nawet pomimo koniecznego oddalenia. A nade wszystko życzymy Wam uśmiechu i radości, aby gościła w Waszych sercach nie tylko w najbliższych dniach, ale w całym 2021 roku.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania pastorałki „Opowieść gwiazdki”, w której udział wzięła także grupa „Żuczków” https://youtu.be/Bvonnj651FM

Do zobaczenia już wkrótce!

 „Niech radość dziś w sercach gości, święta są pełne radości,
Radość niesie się w świat, widzi ją niebo pełne gwiazd.”


Świąteczne przygotowania.

W ostatnich dniach w grupie „Żuczków” trwały intensywne przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Chłopcy wzięli udział w nagraniu do pastorałki „Opowieść Gwiazdki” (mogą je Państwo znaleźć w zakładce Aktualności), wspólnie ubierali choinkę (za którą pięknie dziękujemy mamie Leona), przygotowywali kartki dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy  Społecznej „Słoneczna Przystań” (w ramach projektu „Serdeczna Karteczka”) i dekorowali zrobione wcześniej pierniki.

A w ostatni piątek w naszej grupie miał miejsce uroczysty obiad wigilijny, który poprzedziło wspólne kolędowanie z grupą „Biedronek” i wizyta Świętego Mikołaja 🙂


Mikołajkowy tydzień

Poniedziałek 07.12 rozpoczęliśmy świętowanie spotkania z Mikołajem – chłopcy upiekli pierniczki (już niedługo będziemy je dekorować 🙂 ). W kolejnych dniach wykonywali brody wykorzystując pachnącą miętą pastę do zębów oraz malowali i ozdabiali watą czapki – wystarczyło dokleić oczy, nos i Mikołaj zagościł w naszej sali 🙂


Pierwszy śnieg.

Nadszedł grudzień, a wraz z jego początkiem spadł pierwszy śnieg. „Żuczki” skorzystały z nadarzającej się okazji i wyszły na spacer na taras przedszkola, aby doświadczyć białych płatków spadających na nosy i ubrania. A skoro grudzień zaczął się śniegiem, to czas na zmianę pory roku na zimową podczas zajęć Porannego Kręgu 🙂


Andrzejki.

Tego dnia już na Porannym Kręgu pojawił się klucz, który był zapowiedzią późniejszej zabawy z laniem wosku i rzucaniem na ścianę powstałych kształtów, aby wydobyć ich cień. Nie zabrakło też zabaw z różnego rodzaju światłami.


Spotkanie z Pluszowym Misiem.

Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy w grupie „Żuczków” już od rana. W sali pojawił się wielki miś panda, małe misie (za przygotowanie których dziękujemy siostrze Milana) i wyjątkowo na ten dzień misie pluszowe – wszystkie zwracały uwagę chłopców i towarzyszyły im w czasie różnych zajęć i aktywności.


Dary lasu.

W drugiej połowie listopada powróciliśmy do darów jesieni. „Żuczki” na różne sposoby doświadczały szyszek, mchu, kasztanów i żołędzi – aktywne były dłonie i stopy. Z materiału przyrodniczego powstały też sensoryczne sowy.

Z kolei do wykonania drzew w jesiennych barwach posłużyły tym razem nie tylko farby, ale też bogactwo różnokolorowych przypraw – tak powstały drzewa pachnące przyprawami – ich zapach unosił się w powietrzu jeszcze długo po zakończeniu zajęć.

Serdecznie dziękujemy siostrze i mamie Milana za wazony, które ozdobiły naszą salę i wpisały się w tematykę realizowanych działań 🙂


Rogalowe święto.

Połowa listopada, to nie tylko śpiewanie hymnu – filmik z udziałem wszystkich grup mogą Państwo nadal oglądać w zakładce Aktualności (https://przedszkole81poznan.pl/swieto-niepodleglosci-2/).

To także czas pieczenia i jedzenia rogali. W tym roku chłopcy podjęli się przygotowania rogali z ciasta francuskiego z masą makową – wąchali i smakowali nadzienie, wałkowali, nakładali, zawijali, by później móc skosztować jeszcze ciepłych i pachnących wypieków.

Panie z kuchni także upiekły dla Przedszkolaków rogale, a Milan w imieniu „Żuczków” zrobił dla kucharek i pani intendentki kartkę w ramach projektu „Serdeczna karteczka”.


Święto Dyni.

W ubiegłym tygodniu w grupie Żuczków królowała dynia – chłopcy używali jej jako piłki, doświadczali jej ciężaru, sprawdzali, co można znaleźć w jej wnętrzu. Były zabawy pestkami dyni, smakowanie pieczonej dyni, wspólne przygotowywanie masy plastycznej na bazie tego warzywa, a następnie zabawy w dyniolinie. Mamie Leona dziękujemy za przekazane dynie!


Urodziny Milana i Franka.

Kilka dni temu swoje urodziny świętowali Milan i Franek – najmłodszy i najstarszy z chłopców w grupie „Żuczków”.

Było spotkanie przy wspólnym stole, tańce, zabawy sensorycznymi balonami, a także urodzinowy deser przygotowany przez panie z kuchni specjalnie na tę okazję.

Chłopcom raz jeszcze życzymy wszystkiego co najlepsze w kolejnych latach życia 🙂


Pasowanie na przedszkolaka.

Dnia 27.10 w grupie „Żuczków” miała miejsce niezwykła  uroczystość. Franek, Milan i Leon zostali przez Panią Dyrektor pasowani i przyjęci do grona przedszkolaków Przedszkola nr 81 im. Skrzata Borodzieja w Poznaniu.

„Choć pod dębowym liściem cali się chowamy, to wszystkim wyzwaniom w przedszkolu na pewno sprostamy” – zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.


Barwy jesieni.

Jeden z tygodni października poświęciliśmy jesiennym kolorom. Chłopcy doświadczali liści w zabawach i na zajęciach. Materiał przyrodniczy posłużył także do działań plastycznych – jako pędzle i palety. Malując farbami przez różnego rodzaju folie „Żuczki” oddawały kolory, które niesie ze sobą jesień i obserwowały powstające barwne plamy. Malunki chłopców posłużyły jako elementy do stworzenia Serdecznej Karteczki, która w tym miesiącu powędrowała do pracowników służby zdrowia. Przygotowując inne jej elementy chłopcy doświadczali też tektury falistej – jej struktury i dźwięków, a także próbowali drzeć ją na kawałki.


Spotkanie z żywiołami.

Rok w naszej grupie, to przeplatanie się żywiołów charakterystycznych dla każdej z pór roku. Jesień to wiatr. Doświadczaliśmy go w czasie pobytu w ogrodzie przedszkolnym i w sali, wykorzystując w tym celu wentylator, suszarkę oraz słuchając jego odgłosów nagranych na płytę.

Ognia – żywiołu lata doświadczamy codziennie na Porannym Kręgu i w czasie zajęć logopedycznych. Ziemia przynależy do wiosny, a woda do zimy.

W drugim tygodniu października włączyliśmy się w realizowany w przedszkolu projekt doświadczając wszystkich żywiołów i wprowadzając symbole obrazujące pogodę. Założyliśmy też w naszej sali Zielony Kącik, w którym – poza rośliną antysmogową – znalazły się lawenda i wrzosy, za które serdecznie dziękujemy mamie Leona


Na zielono dla MPD.

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego obchodzony był w tym roku 6 października. Zielone światło rozbłysło i w naszej sali doświadczania świata.

Swój ślad na zielono chłopcy pozostawiali także odbijając stopy na ścieżce z papieru.


W sali gimnastycznej.

Oprócz ćwiczeń z Rehabilitantkami, chłopcy z przyjemnością korzystają z sali gimnastycznej ćwicząc i bawiąc się tak, jak lubią 🙂


Przedszkolak w ogrodzie.

Wrzesień i pierwsza połowa października przyniosły nam dużo słońca. Chłopcy chętnie spędzali czas w przedszkolnym ogrodzie – miejscu obserwacji przyrody, zabawy, relaksu i spotkań 🙂


Dary jesieni.

Powitaliśmy jesień, na zajęciach i w zabawach korzystamy z darów, które przyniosła nam Pani Jesień – w ostatnim tygodniu września królowały kasztany 🙂


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Święto wszystkich przedszkolaków uczciliśmy tworząc wspólnie plakat naszej grupy, który chłopcy przypieczętowali odciskami własnych dłoni 🙂


Dzień Kropki.

We wtorek 15.09 po raz kolejny świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kropki. W naszych salach pojawiły się kropki, których doświadczaliśmy różnymi zmysłami, a także sami je tworzyliśmy 🙂


Witamy w naszej grupie.

Grupę „Żuczków” tworzą w tym roku czterej chłopcy, do Leona i Filipa dołączyli Milan i Franek. Witamy Was i mamy nadzieję na wspólny rok pełen ciekawych zajęć i radosnych zabaw 🙂

Chłopcom towarzyszą panie Natalia, Sonia i Marta przy wsparciu pani Moniki (która także jest nowa w grupie „Żuczków”!).


Mail grupowy.

Zachęcamy do korzystania z maila grupowego:
81zuczki@gmail.com