Grupa III

Wszystkim Babciom i Dziadkom naszych „Żuczków” składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta i zapraszamy na nasz wspólny koncert.


karta-planów styczeń


„To opowieść wyjątkowa co zaczyna się w stajence,
Co zmieniła losy świata, radość dała wszystkim wszędzie.
(…)
To opowieść jest o cieple, które w sercu mimo zimy,
Które czujesz gdzieś tam w środku u swych bliskich i rodziny.”

Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice,

W przededniu tych wyjątkowych świąt pragniemy złożyć Wam serdeczne życzenia zdrowia, miłości i bliskości, nawet pomimo koniecznego oddalenia. A nade wszystko życzymy Wam uśmiechu i radości, aby gościła w Waszych sercach nie tylko w najbliższych dniach, ale w całym 2021 roku.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania pastorałki „Opowieść gwiazdki”, w której udział wzięła także grupa „Żuczków” https://youtu.be/Bvonnj651FM

Do zobaczenia już wkrótce!

 „Niech radość dziś w sercach gości, święta są pełne radości,
Radość niesie się w świat, widzi ją niebo pełne gwiazd.”


Świąteczne przygotowania.

W ostatnich dniach w grupie „Żuczków” trwały intensywne przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Chłopcy wzięli udział w nagraniu do pastorałki „Opowieść Gwiazdki” (mogą je Państwo znaleźć w zakładce Aktualności), wspólnie ubierali choinkę (za którą pięknie dziękujemy mamie Leona), przygotowywali kartki dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy  Społecznej „Słoneczna Przystań” (w ramach projektu „Serdeczna Karteczka”) i dekorowali zrobione wcześniej pierniki.

A w ostatni piątek w naszej grupie miał miejsce uroczysty obiad wigilijny, który poprzedziło wspólne kolędowanie z grupą „Biedronek” i wizyta Świętego Mikołaja 🙂


Mikołajkowy tydzień

Poniedziałek 07.12 rozpoczęliśmy świętowanie spotkania z Mikołajem – chłopcy upiekli pierniczki (już niedługo będziemy je dekorować 🙂 ). W kolejnych dniach wykonywali brody wykorzystując pachnącą miętą pastę do zębów oraz malowali i ozdabiali watą czapki – wystarczyło dokleić oczy, nos i Mikołaj zagościł w naszej sali 🙂


Pierwszy śnieg.

Nadszedł grudzień, a wraz z jego początkiem spadł pierwszy śnieg. „Żuczki” skorzystały z nadarzającej się okazji i wyszły na spacer na taras przedszkola, aby doświadczyć białych płatków spadających na nosy i ubrania. A skoro grudzień zaczął się śniegiem, to czas na zmianę pory roku na zimową podczas zajęć Porannego Kręgu 🙂


Andrzejki.

Tego dnia już na Porannym Kręgu pojawił się klucz, który był zapowiedzią późniejszej zabawy z laniem wosku i rzucaniem na ścianę powstałych kształtów, aby wydobyć ich cień. Nie zabrakło też zabaw z różnego rodzaju światłami.


Spotkanie z Pluszowym Misiem.

Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy w grupie „Żuczków” już od rana. W sali pojawił się wielki miś panda, małe misie (za przygotowanie których dziękujemy siostrze Milana) i wyjątkowo na ten dzień misie pluszowe – wszystkie zwracały uwagę chłopców i towarzyszyły im w czasie różnych zajęć i aktywności.


Dary lasu.

W drugiej połowie listopada powróciliśmy do darów jesieni. „Żuczki” na różne sposoby doświadczały szyszek, mchu, kasztanów i żołędzi – aktywne były dłonie i stopy. Z materiału przyrodniczego powstały też sensoryczne sowy.

Z kolei do wykonania drzew w jesiennych barwach posłużyły tym razem nie tylko farby, ale też bogactwo różnokolorowych przypraw – tak powstały drzewa pachnące przyprawami – ich zapach unosił się w powietrzu jeszcze długo po zakończeniu zajęć.

Serdecznie dziękujemy siostrze i mamie Milana za wazony, które ozdobiły naszą salę i wpisały się w tematykę realizowanych działań 🙂


Rogalowe święto.

Połowa listopada, to nie tylko śpiewanie hymnu – filmik z udziałem wszystkich grup mogą Państwo nadal oglądać w zakładce Aktualności (https://przedszkole81poznan.pl/swieto-niepodleglosci-2/).

To także czas pieczenia i jedzenia rogali. W tym roku chłopcy podjęli się przygotowania rogali z ciasta francuskiego z masą makową – wąchali i smakowali nadzienie, wałkowali, nakładali, zawijali, by później móc skosztować jeszcze ciepłych i pachnących wypieków.

Panie z kuchni także upiekły dla Przedszkolaków rogale, a Milan w imieniu „Żuczków” zrobił dla kucharek i pani intendentki kartkę w ramach projektu „Serdeczna karteczka”.


Święto Dyni.

W ubiegłym tygodniu w grupie Żuczków królowała dynia – chłopcy używali jej jako piłki, doświadczali jej ciężaru, sprawdzali, co można znaleźć w jej wnętrzu. Były zabawy pestkami dyni, smakowanie pieczonej dyni, wspólne przygotowywanie masy plastycznej na bazie tego warzywa, a następnie zabawy w dyniolinie. Mamie Leona dziękujemy za przekazane dynie!


Urodziny Milana i Franka.

Kilka dni temu swoje urodziny świętowali Milan i Franek – najmłodszy i najstarszy z chłopców w grupie „Żuczków”.

Było spotkanie przy wspólnym stole, tańce, zabawy sensorycznymi balonami, a także urodzinowy deser przygotowany przez panie z kuchni specjalnie na tę okazję.

Chłopcom raz jeszcze życzymy wszystkiego co najlepsze w kolejnych latach życia 🙂


Pasowanie na przedszkolaka.

Dnia 27.10 w grupie „Żuczków” miała miejsce niezwykła  uroczystość. Franek, Milan i Leon zostali przez Panią Dyrektor pasowani i przyjęci do grona przedszkolaków Przedszkola nr 81 im. Skrzata Borodzieja w Poznaniu.

„Choć pod dębowym liściem cali się chowamy, to wszystkim wyzwaniom w przedszkolu na pewno sprostamy” – zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.


Barwy jesieni.

Jeden z tygodni października poświęciliśmy jesiennym kolorom. Chłopcy doświadczali liści w zabawach i na zajęciach. Materiał przyrodniczy posłużył także do działań plastycznych – jako pędzle i palety. Malując farbami przez różnego rodzaju folie „Żuczki” oddawały kolory, które niesie ze sobą jesień i obserwowały powstające barwne plamy. Malunki chłopców posłużyły jako elementy do stworzenia Serdecznej Karteczki, która w tym miesiącu powędrowała do pracowników służby zdrowia. Przygotowując inne jej elementy chłopcy doświadczali też tektury falistej – jej struktury i dźwięków, a także próbowali drzeć ją na kawałki.


Spotkanie z żywiołami.

Rok w naszej grupie, to przeplatanie się żywiołów charakterystycznych dla każdej z pór roku. Jesień to wiatr. Doświadczaliśmy go w czasie pobytu w ogrodzie przedszkolnym i w sali, wykorzystując w tym celu wentylator, suszarkę oraz słuchając jego odgłosów nagranych na płytę.

Ognia – żywiołu lata doświadczamy codziennie na Porannym Kręgu i w czasie zajęć logopedycznych. Ziemia przynależy do wiosny, a woda do zimy.

W drugim tygodniu października włączyliśmy się w realizowany w przedszkolu projekt doświadczając wszystkich żywiołów i wprowadzając symbole obrazujące pogodę. Założyliśmy też w naszej sali Zielony Kącik, w którym – poza rośliną antysmogową – znalazły się lawenda i wrzosy, za które serdecznie dziękujemy mamie Leona


Na zielono dla MPD.

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego obchodzony był w tym roku 6 października. Zielone światło rozbłysło i w naszej sali doświadczania świata.

Swój ślad na zielono chłopcy pozostawiali także odbijając stopy na ścieżce z papieru.


W sali gimnastycznej.

Oprócz ćwiczeń z Rehabilitantkami, chłopcy z przyjemnością korzystają z sali gimnastycznej ćwicząc i bawiąc się tak, jak lubią 🙂


Przedszkolak w ogrodzie.

Wrzesień i pierwsza połowa października przyniosły nam dużo słońca. Chłopcy chętnie spędzali czas w przedszkolnym ogrodzie – miejscu obserwacji przyrody, zabawy, relaksu i spotkań 🙂


Dary jesieni.

Powitaliśmy jesień, na zajęciach i w zabawach korzystamy z darów, które przyniosła nam Pani Jesień – w ostatnim tygodniu września królowały kasztany 🙂


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Święto wszystkich przedszkolaków uczciliśmy tworząc wspólnie plakat naszej grupy, który chłopcy przypieczętowali odciskami własnych dłoni 🙂


Dzień Kropki.

We wtorek 15.09 po raz kolejny świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kropki. W naszych salach pojawiły się kropki, których doświadczaliśmy różnymi zmysłami, a także sami je tworzyliśmy 🙂


Witamy w naszej grupie.

Grupę „Żuczków” tworzą w tym roku czterej chłopcy, do Leona i Filipa dołączyli Milan i Franek. Witamy Was i mamy nadzieję na wspólny rok pełen ciekawych zajęć i radosnych zabaw 🙂

Chłopcom towarzyszą panie Natalia, Sonia i Marta przy wsparciu pani Moniki (która także jest nowa w grupie „Żuczków”!).


Mail grupowy.

Zachęcamy do korzystania z maila grupowego:
81zuczki@gmail.com